Leden Group vahvistaa koneistuskapasiteettiaan ostamalla Konepaja Stamacin
03.10.2024

Leden Group vahvistaa koneistuskapasiteettiaan ostamalla Konepaja Stamacin

Oululainen Leden Group on kasvava ja kansainvälinen metallialan sopimusvalmistaja, joka palvelee useita toimialoja. Arvo on Leden Groupin suurin omistaja noin 30 prosentin omistusosuudella.

Leden Groupin liikevaihto vuonna 2023 oli 85,2 miljoonaa euroa ja vuoden vaihteessa Leden työllisti noin 430 henkilöä. Yhtiön liikevaihdosta suurin osa kertyy ohutlevytuotannosta, mutta kasvustrategiansa mukaisesti Leden on laajentanut koneistuksen tarjontaansa. Tänä syksynä tehtyjen yritysostojen (Hero Mechanics Oy ja Konepaja Stamac Oy) jälkeen Leden Group nousee sadan miljoonan euron luokkaan ja työllistää yli 500 henkilöä.

Ledenin ostama Konepaja Stamac Oy on erikoistunut koneistukseen, tarkemmin ilmaistuna lastuavaan työstöön, jyrsintään ja sorvaukseen. Stamacin viimeisin vahvistettu liikevaihto on 17,5 miljoonaa euroa, yritys työllistää 64 työntekijää ja koneistamon teknologia on modernia. Stamacin asiakkaita ovat merkittävät kansainväliset, Suomessa toimivat kuljetusväline- ja koneenrakennusteollisuuden yritykset. Stamac on perustettu vuonna 1997 ja yrityksen kotipaikka on Seinäjoki.

”Tämän yritysoston myötä vahvistamme koneistuksen tukijalkaa yhtiössä merkittävästi vahvan ohutlevytuotantomme tueksi. Tarjoamme asiakkaille monipuoliset palvelut, Ledenistä tulee entistä järeämpi koneistaja ja muutos tukee samalla yhtiömme kannattavaa kasvua strategiamme mukaisesti. Tämän syksyn myötä kasvamme sadan miljoonan rajapyykin yli, mikä on hieno suoritus meiltä ledeniläisiltä”, toteaa Leden Groupin toimitusjohtaja Jukka Haapalainen.

Lisätietoja:

Jukka Haapalainen, toimitusjohtaja, Leden Group Oy, puh. 040 353 2244
Mediapalvelut:
Teija Kettunen, viestintäjohtaja, Leden Group Oy, puh. 040 771 6510, viestinta@ledengroup.com

Siirry "Ajankohtaista"-sivulle